Spis treści
- Przepisy regulujące powstawanie instalacji gazowych w domach
- Co się składa na instalację gazową
- Jak to wszystko się zaczyna
- Komfortowe rozwiązanie
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym wymaga od właściciela podjęcia szeregu działań na różnych etapach jej powstawania. By niczego nie pominąć, dobrze jest zapoznać się z przepisami regulującymi podstawowe kwestie w tym zakresie. W dzisiejszym wpisie zgromadziliśmy najpotrzebniejsze informacje, przydatne osobom, które planują taką instalację w swoim domu.
Przepisy regulujące powstawanie instalacji gazowych w domach
Kiedy myślimy o przepisach związanych z instalacjami gazowymi, musimy mieć na uwadze 3 źródła:
- ustawę o prawie budowlanym,
- rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące warunków technicznych, które powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie,
- rozporządzenie ministra gospodarki poświęcone warunkom technicznym, które powinny realizować sieci gazowe oraz sposób ich usytuowania.
Zanim postanie nowa instalacja gazowa w domu jednorodzinnym, inwestor musi uzyskać pozwolenie na jej budowę, a w przypadku już istniejącej – na rozbudowę lub przebudowę. Podstawą wybudowania takiej instalacji jest zatwierdzony projekt budowlany, którego autorem jest projektant instalacji gazowych o kompetencjach potwierdzonych wpisem do okręgowej izby inżynierów budownictwa.
Co się składa na instalację gazową
Na zasilaną z sieci instalację gazową składa się: układ prowadzonych na zewnątrz i wewnątrz budynku przewodów z kurkiem głównym, kształtkami, armaturą, przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi wraz z urządzeniami gazowymi, a także urządzenia do pomiaru zużywania gazu, czyli gazomierze. Instalacje takie są więc zindywidualizowanymi projektami, które można dostosować do warunków architektonicznych danego obiektu. Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym powinna zapewnić taką ilość paliwa gazowego, która pokryje zapotrzebowanie mieszkańców, spełniając jednocześnie polską normę odnośnie do wartości ciśnienia przed urządzeniem gazowym. To oznacza, że nie może ono być niższe niż 5 kPa.
Jak to wszystko się zaczyna
Instalacja gazowa w domu musi posiadać kurek główny zainstalowany na przyłączu, który będzie umożliwiał odcięcie dopływu gazu. Co trzeba wiedzieć o umiejscowieniu tego elementu instalacji?
- Kurek główny powinien być umiejscowiony na zewnątrz budynku w wentylowanej szafce, wykonanej z materiału trudnozapalnego i umieszczonej na ścianie lub w specjalnej wnęce (tak, by był zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych i czynników mechanicznych oraz dostępem niepożądanych osób), ale nie dalej niż 10 m od budynku.
- Kurek może być w zabudowie jednorodzinnej zainstalowany w odległości większej niż 10 m od budynku, jeśli znajduje się on w linii ogrodzenia ulicznego lub ciągu pieszego i jest do niego dostęp od zewnętrznej strony działki budowlanej.
- Jeśli kurek montowany jest na ścianie lub we wnęce budynku, odległość od najbliższego okna lub drzwi musi wynosić minimum 0,5 m.
Są przypadki, w których możliwe jest zainstalowanie poza kurkiem głównym dodatkowego kurka. Wynika to z funkcjonalno-przestrzennych właściwości budynku – na przykład kiedy kurek główny znajduje się w linii ogrodzenia, na ścianie budynku będzie się musiał znaleźć zawór odcinający.
Komfortowe rozwiązanie
Można zauważyć, że pewien dyskomfort związany z założeniem instalacji gazowej w domu niwelowany jest poprzez niższe koszty eksploatacji i komfort obsługi. To sprawia, że taki system grzewczy zyskuje coraz szersze grono zwolenników.
Warto przeczytać: 3 sposoby na odprowadzenie wody deszczowej do gruntu
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak uzyskać pozwolenie na budowę instalacji gazowej?
Aby uzyskać pozwolenie na budowę instalacji gazowej, konieczne jest uzyskanie zatwierdzonego projektu budowlanego od projektanta z odpowiednimi uprawnieniami.
Jakie elementy wchodzą w skład instalacji gazowej?
Instalacja gazowa składa się z przewodów, kurek głównych, kształtek, armatury, przewodów spalinowych oraz urządzeń gazowych i gazomierzy.
Gdzie powinien być umiejscowiony kurek główny?
Kurek główny powinien znajdować się na zewnątrz budynku, w wentylowanej szafce, maksymalnie 10 m od budynku, zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych i dostępem osób niepożądanych.
Jakie są korzyści z posiadania instalacji gazowej?
Posiadanie instalacji gazowej wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji i komfortem obsługi, co sprawia, że jest to popularne rozwiązanie wśród właścicieli domów.
Jakie przepisy regulują powstawanie instalacji gazowych?
Instalacje gazowe regulowane są przez ustawę o prawie budowlanym, rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące warunków technicznych budynków oraz rozporządzenie ministra gospodarki odnoszące się do sieci gazowych.