Spis treści
- Mała retencja – co to takiego
- Czy ta woda jest dobra
- Jak skorzystać z odprowadzania deszczówki
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Odprowadzenie deszczówki coraz częściej pojawia się w kontekście małej retencji. Zyskuje coraz większe grono zwolenników nie tylko wśród ekologicznie zorientowanej części społeczeństwa (która, nawiasem mówiąc, szybko się powiększa), ale także wśród tych, którzy preferują praktyczne i ekonomiczne rozwiązania. Przyjrzyjmy się więc temu zjawisku.
Mała retencja – co to takiego
W związku z aktualną sytuacją klimatyczną w Polsce, mamy do czynienia ze zjawiskiem permanentnej suszy – poindustrialne zmiany w środowisku naturalnym doprowadziły do tego, że coraz częściej odnotowywane są ekstremalne zjawiska pogodowe, jak powodzie i susze. W związku z tymi ostatnimi promowane są odgórnie działania mające na celu propagowanie magazynowania wody na własny użytek. Mowa o tych formach małej retencji, które dostępne są dla każdego z nas, jak właśnie odprowadzanie deszczówki.
Politykę „oszczędzania” wprowadzają aktualne przepisy i wytyczne w tym obszarze:
- Ramowa Dyrektywa Woda, czyli Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 23 października 2000 r., która ustanawia ramy działania Wspólnoty w dziedzinie polityki wodnej,
- polskie Prawo wodne, czyli ustawa z dnia 20 lipca 2017 r., na podstawie której tworzone są rządowe inicjatywy, zawarto choćby w Programie przeciwdziałania niedoborowi wody czy w Planie przeciwdziałania skutkom suszy.
Wśród różnych form retencji mamy tu wymienioną małą retencję. Chodzi o to, by szanować dostępne złoża wody pitnej, by nie zabrakło ich przyszłym pokoleniom. Dlatego działania związane z małą retencją wiążą się z ograniczeniem jej wykorzystania latem i zaprzestania podlewania trawników czy ogródków wodą wodociągową – zamiast niej można wykorzystywać odprowadzoną deszczówkę.
Czy ta woda jest dobra
Woda deszczowa ma kwaśny odczyn, co zawdzięcza rozpuszczonemu w niej dwutlenkowi węgla. W zależności od czystości powietrza, może też zawierać inne gazy (tlen i azot), a także pyły przemysłowe, sadzę, jak również pyłki roślinne czy mikroorganizmy i sole mineralne. Może też zawierać metale, zależnie od dachu, po którym spływała. Z tych względów odprowadzona deszczówka nie nadaje się do picia, ale może być wykorzystywana do:
- prania,
- mycia pojazdów,
- spłukiwania urządzeń sanitarnych,
- nawadniania trawników i ogródków,
- przydomowych prac porządkowych.
Warto podkreślić, że ilość odprowadzanej deszczówki będzie zależała właśnie od pokrycia dachowego i rodzaju dachu: najwięcej deszczówki zbierzemy ze spadzistych dachów pokrytych blachą, a najmniej z płasko kładzionych dachów pokrywanych materiałami trzcinowymi – te akurat nie są w Polsce popularne na budynkach innych niż restaurowane i zabytkowe.
Jak skorzystać z odprowadzania deszczówki
Odprowadzanie deszczówki może odbywać się wieloma sposobami, zależnie od tego, do czego woda ta miałaby być wykorzystywana. W podstawowym zakresie, czyli do podlewania, wystarczy nagruntowe zbieranie wody, jeśli natomiast będziemy chcieli wykorzystywać ją do celów sanitarnych, koniecznie będą kompleksowe instalacje. Specjaliści są jednak zgodni – tego typu rozwiązania stosunkowo szybko pozwalają zauważyć oszczędności finansowe. Korzyści ekologicznych, co prawda, nie widać, ale z pewnością są nieocenione.
Warto przeczytać: Zagrzybiona klimatyzacja – co zrobić?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co to jest mała retencja?
Mała retencja to działania mające na celu magazynowanie wody na własny użytek, aby ograniczyć jej wykorzystanie latem i zapobiec nadmiernemu poborowi wody pitnej.
Czy odprowadzona deszczówka jest bezpieczna?
Deszczówka może zawierać zanieczyszczenia, ale odpowiednio oczyszczona nadaje się do wielu zastosowań, jak pranie, mycie pojazdów, nawadnianie ogródków.
Jakie korzyści daje wykorzystanie deszczówki?
Odprowadzanie deszczówki przynosi oszczędności finansowe i ekologiczne, ograniczając zużycie wody pitnej i zwiększając retencję wody w środowisku.
Jakie są sposoby na odprowadzanie deszczówki?
Sposoby zależą od celu wykorzystania wody; do podlewania wystarczy zbieranie nagruntowe, a do celów sanitarnych potrzebne są kompleksowe instalacje.
Czy istnieją przepisy wspierające odprowadzanie deszczówki?
Tak, m.in. Ramowa Dyrektywa Woda i polskie Prawo wodne promują działania na rzecz magazynowania i wykorzystania deszczówki.