

W dziedzinie ogrzewania domów i różnego typu budynków usługowych nie traci na popularności przyłącze gazowe. Przepisy, które regulują jego wykonanie, określane przez dostawcę i prawo energetyczne, są dość szczegółowe, dlatego warto je znać, zanim zdecydujesz się na taką opcję ogrzewania. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy na ten temat.
Kwestie prawne
Przyłączem gazowym nazywamy odcinek sieci prowadzący od gazociągu do armatury odcinającej; służy ono do przyłączenia urządzeń czy instalacji podmiotu podłączanego do sieci gazowej – takie wyjaśnienie znajduje się w rozporządzeniu ministra gospodarki z 2 lipca 2010 r., które dotyczy szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Biorąc pod uwagę zagrożenia, które wiążą się z użytkowaniem gazu, tworzenie przyłącza gazowego przepisowo wymaga na wszystkich etapach – od planu przez wykonanie i użytkowanie – przestrzegania protokołu postępowania.
Procedura powstawania przyłącza gazowego wg polskich przepisów
Przepisy określone między innymi przez Polską Spółkę Gazownictwa w dokumencie „Warunki przyłączenia do sieci gazowej”, którym należy sprostać wykonując tego typu przyłącze, przewidują, że wykonać należy szereg czynności, które opisujemy poniżej.
- Złożenie wniosku o wskazanie warunków przyłączenia do sieci gazowej – składa się go do przedsiębiorstwa gazowniczego właściwego dla danej lokalizacji; przy składaniu należy określić, do której z trzech grup zalicza się dana instalacja:
- A – instalacje podłączane bezpośrednio do sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej wysokiego ciśnienia;
- B – instalacje przyłączane do sieci innych niż wymienione w grupie A, z wyjątkiem tych, które będą pobierały wysokooktanowy gaz ziemny propan-butan w ilości, która nie przekracza 10 m3/h albo zaazotowany gaz ziemny w ilości nieprzekraczającej 25 m3/h;
- C – obejmuje podmioty, których zadaniem jest przesyłanie, dystrybuowanie, wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie paliw gazowych. Osoby prywatne, podłączające do sieci dom jednorodzinny, zaliczane są do grupy B.
- Uzyskanie pozwolenia na rozbudowę sieci – otrzymasz je, jeśli budynek i otaczające go tereny spełniają warunki przyłączenia.
- Przygotowanie projektu przyłącza gazowego – przepisy stanowią, że gaz może być doprowadzony do budynku, w którego projekcie architektoniczno-budowlanym uwzględniono instalację gazową (a więc poza przyłączem, zawiera on projekt instalacji gazowej). Projekt, co istotne, musi zostać opracowany przez osobę, która posiada stosowne uprawnienia do projektowania wewnętrznych i zewnętrznych instalacji gazowych.
- Wykonanie przyłącza gazowego – instalację może wykonać tylko osoba legitymująca się uprawnieniami energetycznymi. Jest to osoba uprawniona do eksploatacji, instalacji urządzeń wchodzących w skład przyłącza; sama instalacja obejmuje szereg działań na posesji oraz wewnątrz budynku, a także podłączenie i uruchomienie licznika.
Cały proces może potrwać nawet pół roku, dlatego warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej.
Na koniec umowa
Po przejściu całej tej procedury, zawierasz umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego. Następnie dostawca uruchamia dostarczanie gazu – tym samym masz już w domu paliwo, które zasila ogrzewanie pomieszczeń i wody.
Widać wiec, że wykonanie przyłącza gazowego (przepisy, o czym należy pamiętać, są restrykcyjne w tym zakresie) może okazać się czasochłonne, ale w ostatecznym rozrachunku jest ekonomicznym i komfortowym w codziennym użytkowaniu rozwiązaniem.
*
Zagospodarowujesz przestrzeń wokół domu? Poznaj też 3 sposoby na odprowadzenie wody deszczowej do gruntu.