

Odpowiednio wykonane i sprawnie funkcjonujące przyłącze gazowe przekłada się na prawidłowe działanie kotłów CO, w tym tak zwanych pieców gazowych. Wysokiej jakości paliwo, odpowiednio skoncentrowane, pochodzące z bezpiecznych dostaw, pozwala efektywnie zasilać domową instalację gazową, przyłączoną do sieci. Ma to znaczenie również w przypadku kotłów gazowych dla ich prawidłowego działania, niezależnie od modelu Twojego urządzenia.
Ogrzewanie gazem, czyli co warto wiedzieć o „piecu gazowym”
Aby rozróżnić pojęcie pieca gazowego i kotła gazowego należy mieć świadomość, że piec to konstrukcja, która daje ciepło jedynie wokół, bez rozprowadzania tego ciepła do odległych pomieszczeń, czy na inne kondygnacje budynku. Kotły gazowe natomiast, za sprawą odpowiednich łączy i przewodów, ogrzewają pomieszczenia poprzez kaloryfery, grzeją ciepłą wodę użytkową, zasilają kuchnie gazowe.
Nowoczesne urządzenia to liczne zalety, lecz aby cała instalacja gazowa spełniała swoją funkcję, warto:
- zadbać o odpowiednie wytyczne w projekcie instalacji – planując wykonanie przyłącza gazowego do nowego lub użytkowanego już budynku, należy uwzględnić wszystkie detale w projekcie pod kątem:
– realnego zapotrzebowania domowników na ilość ciepła oraz c.w.u,
– powierzchni użytkowej poszczególnych pomieszczeń i całego budynku,
– możliwości ulokowania kotła gazowego o odpowiedniej mocy i wydajności, - zmodernizować obecny system ogrzewania – przyłącze gazowe to komfort stałego dostępu do paliwa, a jednocześnie możliwość wprowadzenia radykalnych zmian w domowej instalacji gazowej poprzez:
– wymianę kotła gazowego na bardziej ekonomiczny model,
– przyłączenie kolejnych urządzeń w ramach jednej instalacji,
– zwiększenie funkcjonalności danego systemu na przykład o funkcję rekuperacji, - zwiększyć oszczędności w domowym budżecie – możliwość stałego kontrolowania i regulowania ilości zużytego gazu to niewątpliwy atut; do ekonomicznego przygotowywania potraw dołączyć można:
– rozsądne ogrzewanie pomieszczeń dzięki odpowiedniemu dociepleniu budynku,
– oszczędne gospodarowanie ciepłą wodą użytkową za sprawą bieżącego podgrzewania,
– wspomaganie instalacji źródłami odnawialnym, w tym montaż kolektorów słonecznych.
Wybierając solidnego usługodawcę możesz zlecić jednocześnie szereg działań od zaprojektowania przyłącza poprzez instalację systemu oraz podłączenie do sieci gazowej po dobór i montaż urządzeń grzewczych.
Gdy widzisz nazwę „piece gazowe CO” – istotne zagadnienia
Kotły gazowe zasilane gazem, zwane w mowie potocznej piecami gazowymi CO, są konstruowane optymalnie pod kątem spalania gazu ziemnego. Proces spalania jest tutaj automatyczny, równomierny, a poziom można regulować za pomocą prostego w obsłudze panelu danego kotła.
Aby lepiej zobrazować sobie komfort posiadania kotła CO wystarczy mieć świadomość, że urządzenie takie nie wymaga obsługi często przez wiele dni, na przykład przez cały sezon grzewczy. Odpowiednio ustawione parametry to:
- automatyczna reakcja systemu na zmianę temperatury w pomieszczeniach (kocioł samoczynnie włącza się i wyłącza),
- bezobsługowy pobór i spalanie gazu jako alternatywa dla kotłów na paliwa stałe (nawet kotły z podajnikiem wymagają uzupełniania paliwa),
- jednostajna, równomierna praca bez konieczności regulowania poszczególnych funkcji; urządzenie pracuje cicho, proces spalania jest bezwonny.
Wybierając odpowiedni model kotła CO masz pewność, że będzie to rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.
Gaz dla Twojego domu, czyli kotły CO jako rozsądna inwestycja
Paliwo gazowe w postaci gazu ziemnego dostępne jest nieustannie, przez całą dobę, niezależnie od pory roku. Jeżeli zatem jesteś na etapie wdrażania określonych rozwiązań lub wymiany urządzeń grzewczych, przyłącze gazowe to opcja godna rozważenia. Dopełnieniem będzie odpowiednio dobrany kocioł CO jako integralna część Twojego systemu centralnego ogrzewania.