

Zagrzybiona klimatyzacja jest na ogół efektem zaniedbania regularnych czynności serwisowych, ale bywa również, że drobnoustroje pojawiają się w szczególnie trudnych warunkach pracy klimatyzatora. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Dlaczego klimatyzator ulega zagrzybieniu
Do zagrzybienia klimatyzacji może dość w każdym momencie jej użytkowania, ale szczególnie narażona jest na to w trybie pracy chłodzącej, kiedy w urządzeniu wytwarza się większa ilość wilgoci. Poza tym, klimatyzator nieustannie pobiera powietrze z otoczenia – wraz ze znajdującymi się z nim pyłami, kurzem i drobnoustrojami, wśród których znajdują się grzyby. Są one o tyle niebezpieczne, że w sprzyjających warunkach namnażają się, co skutkuje:
- upośledzeniem pracy klimatyzatora – spada wydajność jego pracy oraz maleje jakość powietrza, przy tym urządzenie zaczyna pracować w nieprzyjemnie głośny sposób; wzrasta poziom pobieranej energii, ponadto pojawia się charakterystyczny zapach pleśni;
- niekorzystnym wpływem na zdrowie – pleśń z klimatyzatora podrażnia nasz układ immunologiczny, co szczególnie mocno odczuwają alergicy, zmagający się z problemami górnych dróg oddechowych; dolegliwości pojawiają się ponadto u osób, które wcześniej takich dolegliwości nie odczuwały;
- nadszarpnięciem finansów – nie dość, że zapłacimy za dodatkowo pobraną energię, to jeszcze musimy liczyć się z wydatkami na leki antyalergiczne i wspomagające odporność przy różnego typu infekcjach dróg oddechowych.
Widać więc, jak ważne jest dbanie o odgrzybienie klimatyzacji pracującej w domu czy mieszkaniu. Pytanie zatem, jak się za to zabrać.
Wskazówki do czyszczenia zagrzybionej klimatyzacji
Przede wszystkim należy systematycznie sprawdzać stan filtra, ponieważ to on pochłania najwięcej zanieczyszczeń. Zaleca się, by wymieniać go co 3 miesiące, ale w rzeczywistości należy dostosować to do tego, co się dzieje w domu – są przecież okresy, kiedy gromadzi się w nim więcej kurzy i pyłku niż w innych.
Filtr jest też tym elementem, do którego najłatwiej się dostać użytkownikowi klimatyzacji, co w praktyce oznacza, że będzie on mógł samodzielnie dokonać wymiany. Wystarczy w tym celu unieść płytę czołową, pod nią będzie znajdować się filtr. Na ogół jest to element jednorazowy, ale są modele, w których mamy do czynienia z filtrami wielokrotnego użycia – te należy oczyścić przy pomocy odkurzacza i ciepłej wody. Taki filtr, o czym należy pamiętać, czyści się na ogół co miesiąc. Warto podkreślić, że bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia same sygnalizują konieczność wyczyszczenia czy wymiany filtra.
Pozostałe elementy, z którymi możemy poradzić sobie sami to:
- taca ociekowa, nazywana też tacą skroplin – do mycia używamy gorącej wody z detergentami bakteriobójczymi,
- wlot i wylot powietrza – zalecą się stosowanie wyłącznie gorącej wody, ponieważ środki czyszczące rozdmuchane po pomieszczeniu mogłoby zadziałać niekorzystnie na stan zdrowia wdychających je osób.
Z kolei wewnętrzne elementy lepiej powierzyć fachowcom, którzy sprawdzą całą instalację na zewnątrz i wewnątrz. Te ukryte części również pochłaniają grzyby i pleśnie, a także niekiedy śmieci, co sprawia, że wymagają profesjonalnej uwagi. Warto pamiętać, że samodzielna ingerencja we wnętrze urządzenia może skończyć się jego zepsuciem lub utratą gwarancji.
Samodzielnie albo z fachową pomocą
Po lekturze tego wpisu wiesz już, jak postąpić, kiedy sądzisz, że masz u siebie zagrzybioną klimatyzację (zapach) lub chcesz zadziałać profilaktycznie. Pamiętaj, że możesz działać bez pomocy, ale Twój klimatyzator i tak od czasu do czasu będzie potrzebował uwagi specjalisty. W grę wchodzi Twoje zdrowie, więc nie warto w tej kwestii nadmiernie oszczędzać.
*
Więcej o postępowaniu z klimatyzatorami w innym miejscu na naszym blogu – zajrzyj do wpisu Okiem fachowca: odgrzybianie klimatyzacji – jak często wykonywać.