Spis treści
- Dlaczego warto pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji?
- Samodzielnie czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych
- Odpowiednie preparaty do samodzielnego użytku
- Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu lub firmie
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Aby móc cieszyć się czystym, świeżym powietrzem wewnątrz domu czy firmy nie należy zapominać o czyszczeniu klimatyzacji. Dlaczego jest to takie istotne? I czy trzeba zamawiać wykwalifikowaną ekipę serwisową, która wyczyści urządzenia chłodzące? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.
Dlaczego warto pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji?
Wilgotne środowisko wewnątrz systemu klimatyzacyjnego sprzyja rozmnażaniu się bakterii i drobnoustrojów. Jeśli na dłuższy czas zapomnisz o czyszczeniu klimatyzacji, nawet jeśli tego nie zauważysz, mogą pojawić się w jej wnętrzu liczne alergeny, grzyby oraz inne niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmy. Przenikną do powietrza, którym oddychasz, co powodować może gorsze samopoczucie, a także zmniejszyć komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Tak dzieje się w przypadku ignorowania zaleceń producentów sprzętu klimatyzacyjnego, pomijania przeglądów technicznych, odgrzybiania oraz włączania urządzeń mimo występujących błędów.
Jeżeli jednak postępować będziesz zgodnie z wytycznymi dotyczącymi prawidłowego użytkowania klimatyzacji, sprawne filtry antyseptyczne, antybakteryjne, grzybobójcze zatrzymają liczne alergeny, na przykład pyłki, kurz, roztocza, ale też obecne w powietrzu zewnętrznym dwutlenki azotu. Dzięki temu będziesz mógł wziąć głęboki oddech i przywrócić wysoką jakość powietrza w otoczeniu.
Nieczyszczona klimatyzacja działa ponadto mniej wydajnie i tym samym pobiera więcej energii elektrycznej. Wzrastają więc rachunki za prąd, a samo urządzenie zużywa się po prostu szybciej. W większym stopniu narażone jest na kosztowne awarie.
Samodzielnie czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych
Zaleca się, by dwa razy do roku przeprowadzać serwis klimatyzacji: sprawdzać szczelność instalacji oraz usuwać ewentualne drobne usterki. Wykwalifikowani specjaliści czyszczą również jednostki wewnętrzne i zewnętrzne.
Możesz zrobić to samodzielnie, korzystając ze środków dostępnych w sklepach stacjonarnych i online. Kluczową kwestią są filtry – najlepiej dokładnie czyścić je raz na 2-3 miesiące, chyba że powietrze w Twoim rejonie jest wyjątkowo mocno zanieczyszczone, wówczas częściej. Pamiętaj o:
- nieużywaniu urządzenia na 3-4 godziny przed czyszczeniem oraz odłączeniu go od prądu,
- wyjęciu filtrów oraz zdjęciu obudowy – w tym celu wystarczy zdjąć zaślepki i odkręcić śruby mocujące,
- odkurzeniu wnętrza urządzenia przed przystąpieniem do mycia,
- dezynfekcji filtrów, parownika oraz tacy skroplin,
- postępowaniu zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego środka chemicznego,
- pomijaniu w czyszczeniu na mokro elementów elektrycznych, między którymi przepływa prąd,
- wyczyszczeniu obudowy,
- pozostawieniu poszczególnych elementów do wyschnięcia przed ich ponownym zamontowaniem.
Nie jest to proces ani skomplikowany, czasochłonny, ani trudny – można wykonać go samodzielnie. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze wybierz pomoc doświadczonych usługodawców,
Odpowiednie preparaty do samodzielnego użytku
Czyszczenie klimatyzacji warto oprzeć o wysokiej jakości chemiczne preparaty:
- dezynfekujące, bakteriobójcze, grzybobójcze,
- wymagające spłukania czystą wodą albo te, po których użyciu wystarczy odczekać kilka minut i można włączyć urządzenie,
- z atestem Państwowego Zakładu Higieny (to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania),
- skutecznie usuwające nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, takie jak tłuszcze kuchenne czy naloty tytoniowe,
- o właściwościach antykorozyjnych,
- biodegradowalne,
- zapobiegające pojawianiu się usterek.
Unikaj najtańszych środków – ich skuteczność jest często mniejsza niż tych renomowanych marek. Tutaj podobnie jak powyżej, nie należy rozpoczynać lub kontynuować działań, jeżeli cokolwiek w wyglądzie lub funkcjonowaniu klimatyzacji budzi Twój niepokój.
Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu lub firmie
Czysta klimatyzacja to czyste powietrze. Czyste powietrze to z kolei dobre zdrowie, dobre samopoczucie i komfort. Pamiętaj o cyklicznym czyszczeniu klimatyzacji oraz regularnej wymienianie filtrów. Dzięki temu unikniesz przenikania do wnętrza budynku alergenów, kurzu, roztoczy oraz innych szkodliwych substancji i mikroorganizmów.
Warto przeczytać: Odgrzybianie klimatyzacji – co warto wiedzieć
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czy czyszczenie klimatyzacji jest konieczne?
Regularne czyszczenie klimatyzacji jest kluczowe dla utrzymania czystego i zdrowego powietrza w pomieszczeniach oraz dla wydajności urządzenia.
Jak często powinno się czyścić klimatyzację?
Zaleca się przeprowadzanie czyszczenia klimatyzacji co najmniej dwa razy do roku, w szczególności przed i po sezonie jej intensywnego użytkowania.
Czy mogę czyścić klimatyzację samodzielnie?
Tak, istnieją pewne czynności związane z czyszczeniem klimatyzacji, które można wykonać samodzielnie, takie jak czyszczenie i dezynfekcja filtrów.
Jakie preparaty używać do czyszczenia klimatyzacji?
Najlepiej stosować wysokiej jakości preparaty chemiczne o właściwościach dezynfekujących, bakteriobójczych i grzybobójczych, z atestem Państwowego Zakładu Higieny.
Co zrobić, gdy samodzielne czyszczenie nie pomaga?
Jeśli samodzielne czyszczenie klimatyzacji nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zaleca się skontaktowanie się z wykwalifikowaną ekipą serwisową.