Spis treści
- Potencjał w nowoczesnych solarach i słonecznych zasobach naturalnych
- Prąd stały i prąd przemienny, czyli jak ważny jest inwerter
- Szeroki wybór dachowych solarów to słoneczne oblicze oszczędzania
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Kolektory słoneczne stanowią obecnie powszechny widok, a ich zakup oraz montaż są standardem w przypadku domów i innych budynków, w których jedną z zalet ma być oszczędność energii elektrycznej. Podłączenie do sieci energetycznej jest oczywiście niezbędne, ponieważ same solary i promienie słoneczne nie wystarczą do ogrzania dużego domu, zwłaszcza, gdy niewiele jest słonecznych dni w danym okresie, natomiast odpowiednio dobrany zestaw solarny z powodzeniem zasili domową instalację z kotłem CO w ogrzewaniu pomieszczeń i wody użytkowej.
Potencjał w nowoczesnych solarach i słonecznych zasobach naturalnych
Dla optymalnego działania dachowych solarów, słoneczne promieniowanie powinno występować każdego dnia w określonym natężeniu. Polski klimat umiarkowany to pogoda niejednorodna, zmienna, dlatego zmienna jest również wydajność instalacji solarnej. Zależnie od ilości zamontowanych ogniw fotowoltaicznych oraz od mocy danego systemu, można jednak uzyskać dobre efekty i odpowiedni zysk solarny w poszczególnych miesiącach.
Największy zysk solarny, liczony w kilowatogodzinach (kWh), możliwy jest do osiągnięcia zazwyczaj w okresie od kwietnia do końca sierpnia, przy odpowiednim nasłonecznieniu. W praktyce przekłada się to na poniższe parametry:
- procentowe pokrycie zapotrzebowania na c.w.u. – ogrzewanie ciepłej wody użytkowej jest potrzebne niemal w każdym budynku; przy odpowiednio dobranej instalacji możliwe jest podgrzanie nawet 70% całej ilości wody użytkowej w danym okresie,
- oszczędność energii elektrycznej – poszczególne kotły centralnego ogrzewania, w tym kotły gazowe, zużywają również energię elektryczną; za sprawą zestawów solarnych zużycie to można odpowiednio zmniejszyć,
- zmniejszenie zużycia gazu – ogrzewanie pomieszczeń oraz wody z użyciem gazu można ograniczyć, nie tylko świadomie zmniejszając jego zużycie, lecz również korzystając z energii elektrycznej, dostarczanej przez instalację solarną,
- zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko – dotyczy to przede wszystkim zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w sytuacji, gdy pracę kotła na paliwa stałe przejmuje częściowo zestaw solarny, na zasadach jak powyżej.
Dostępne w poszczególnych źródłach informacje oraz symulacje dotyczą zazwyczaj 1 m2 instalacji solarnej dla 4-osobowej rodziny, natomiast w przypadku każdej realizacji symulacja taka powinna być wykonana indywidualnie, zależnie od powierzchni użytkowej obiektu oraz liczby mieszkańców lub użytkowników.
Prąd stały i prąd przemienny, czyli jak ważny jest inwerter
Niemal wszystkie domowe sprzęty zasilane są prądem przemiennym, tymczasem energia elektryczna wytwarzana w instalacji solarnej to prąd stały. Aby nie spowodować spięć w sieci oraz niebezpiecznych sytuacji, związanych z energią elektryczną, w każdym systemie fotowoltaicznym znajduje się inwerter, zwany również falownikiem. Z pomocą inwertera Twoje urządzenia oraz cała sieć będą bezpieczne podczas codziennego użytkowania.
Wysoka sprawność falownika, zazwyczaj na poziomie powyżej 95%, pozwala w pełni czerpać z możliwości solarów, w słoneczne dni, wykorzystując potencjał odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Teoretycznie instalacja solarna daje możliwość magazynowania zasobów energii elektrycznej, natomiast w praktyce są to znikome ilości, dlatego zdecydowanie warto skupić się na realnej mocy danego systemu.
Szeroki wybór dachowych solarów to słoneczne oblicze oszczędzania
Jak każdy system grzewczy, tak również instalacja solarna wymaga zainwestowania określonych środków, aby możliwe było utworzenie funkcjonalnej i stabilnej całości. Niezależnie od doboru solarów, w słoneczne dni będziesz korzystać z centralnego ogrzewania, pomp ciepła oraz innych udogodnień, oszczędzając jednocześnie energię elektryczną, gaz oraz zmniejszając emisję CO2 do atmosfery. To atuty na miarę Twoich potrzeb oraz oczekiwań.
Warto przeczytać: Technika grzewcza, część II: Pompa ciepła, która również chłodzi
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są zalety instalacji solarnej?
Dachowe solary przyczyniają się do oszczędności energii elektrycznej, zmniejszają zużycie gazu, i mają pozytywny wpływ na środowisko przez redukcję emisji dwutlenku węgla.
Czy solary mogą pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową?
Przy odpowiednio dobranej instalacji, solary mogą podgrzewać do 70% całej ilości ciepłej wody użytkowej.
Jak ważny jest inwerter w systemie solarnym?
Inwerter jest kluczowy, ponieważ przekształca prąd stały, wytwarzany przez solary, na prąd przemienny, używany w gospodarstwach domowych, zapewniając bezpieczeństwo i efektywność systemu.
Jakie są wymagania klimatyczne dla efektywnego działania solarów?
Dla optymalnej pracy, solary wymagają regularnego nasłonecznienia, jednak nawet w klimacie umiarkowanym, jak w Polsce, mogą być efektywne w odpowiednich okresach.
Jaki jest potencjalny zysk solarny z instalacji?
Największy zysk solarny, liczony w kilowatogodzinach, można uzyskać w okresie od kwietnia do końca sierpnia, przy odpowiednim nasłonecznieniu.