

Wybierając gruntowe pompy ciepła jako metodę ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej możesz sprawdzić, jak wiele korzyści płynie z użytkowania nowoczesnych technologii. Współczesne pompy ciepła to rozwiązania na miarę czasów: funkcjonalne, bezpieczne oraz efektywne. Warto poznać argumenty, które przemawiają za wyborem tej właśnie techniki grzewczej. Kwestia doboru samego urządzenia pozostanie wtedy formalnością.
Rozwiązania na każdą porę roku z pompą ciepła
Wszechstronność pomp ciepła wynika z możliwości zastosowania ich w systemach, w których standardowo jedno urządzenie okazałoby się niewystarczające. Sama zasada działania jest zgodna z pierwowzorem, natomiast innowacyjność pomp dotyczy przede wszystkim znacznie prostszej obsługi za pomocą nowoczesnego panelu sterującego. Co jeszcze może Ciebie przekonać do takiej inwestycji?
1. Uniwersalność zastosowań gruntowych pomp ciepła
Z gruntowych pomp ciepła czerpać można zasilanie do ogrzewania pomieszczeń poprzez tradycyjne kaloryfery, ale też przez ogrzewanie podłogowe. Energia pozyskiwana z gruntu jest uniwersalna, również jako zasilanie ogrzewania c.w.u.
2. Optymalizacja kosztów budowy domu
Planując zakup gruntowej pompy ciepła już na etapie projektowania domu, nie będziesz potrzebować komina ani innych struktur koniecznych przy standardowych kotłach CO. Jest to sposób na znacznie większą swobodę w kwestii projektowania wnętrz.
3. Wykorzystanie biopaliw
Urządzenie nie wytwarza samo ciepła, natomiast w optymalny sposób wykorzystuje energię z ziemi, a następnie odpowiednio przekształca tę energię i przekazuje do budynku. Bazuje zatem na odnawialnych źródłach energii, jest proekologiczna.
4. Ogrzewanie i chłodzenie z jednym systemem
Nazwa “gruntowe pompy ciepła” nie oznacza, że są to jedynie urządzenia grzewcze. Odpowiedni rodzaj instalacji pozwala uzyskać również chłodny nadmuch do pomieszczeń. Jest to możliwe za sprawą odwracalnych pomp ciepła, gdzie można odwracać kierunek włączania sprężarki.
5. Wydajność przy odpowiednim wyborze pompy
Zależnie od producenta, żywotność pomp ciepła szacowana jest nawet na 50 lat, a przypuszczalny czas zwrotu kosztu inwestycji to 5-7 lat. Zasilanie pompy nie wymaga używania gazu ani paliw stałych, stąd również dodatkowe oszczędności niezależnie od wielkości Twojego domu.
Wspomaganie gruntowych pomp ciepła
Zastosowanie innych źródeł ogrzewania wraz z gruntowymi pompami ciepła może być niezbędne, zwłaszcza w budynkach, w których nie została przeprowadzona termomodernizacja. Również wtedy warto wybrać instalację z pompą ciepła, ponieważ pozwoli to w sposób ekonomiczny zasilić ogrzewanie gazowe, kominek z płaszczem wodnym lub inną instalację.
Odbędzie się to również z korzyścią dla ogrzewania wody zasilającej grzejniki. Samą pompą wodną można uzyskać odpowiedni efekt, natomiast często wymaga to zastosowania kilku kaloryferów na jedno pomieszczenie. Odpowiednio przygotowany projekt instalacji grzewczej powinien wyjaśnić wszelkie Twoje wątpliwości.
Sprawdź gruntowe pompy ciepła, wybierz optymalny system
Idealny klimat w Twoim domu to temperatura i wilgotność powietrza przystosowane do potrzeb domowników. Z pompą ciepła możesz uzyskać taki efekt i utrzymać go przez cały rok. W gruntowych pompach ciepła kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów jest sama jakość instalacji, ale też fachowy montaż oraz odpowiednie użytkowanie – wtedy każde pomieszczenie będzie odpowiednio ogrzane lub schłodzone, a woda z instalacji zawsze w odpowiedniej temperaturze.