Spis treści
- Rekuperacja, czyli wentylacja z funkcją odzysku ciepła
- Cieplejsze powietrze w praktyce – oszczędzaj na ogrzewaniu
- Proste odczyty rekuperacji na nowoczesnym panelu
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Bardziej zaawansowaną wersją modelu opisywanego w poprzednim artykule, czyli systemu wentylacji grawitacyjnej, jest jej odmiana mechaniczna. Za pomocą określonych urządzeń i instalacji można w procesie wymiany powietrza w pomieszczeniach, dodatkowo odzyskiwać ciepło z powietrza odprowadzanego na zewnątrz, a tym samym w skuteczny sposób zredukować koszty ogrzewania.
Rekuperacja, czyli wentylacja z funkcją odzysku ciepła
Specjalna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła może przybierać zarówno formę niewielkiej instalacji domowej, jak w przypadku poszczególnych modeli rekuperatorów Vaillant, a może również występować w postaci zaawansowanej technologicznie struktury, połączonej między innymi z systemem centralnego ogrzewania. Zależnie od wybranej opcji, spodziewaj się wymiernych korzyści, z których najważniejszą jest komfort przebywania w wentylowanych pomieszczeniach.
Obieg powietrza wymuszony jest pracą umieszczonych w rekuperatorze wentylatorów. Proste modele wyposażone zostały w jeden wentylator, natomiast instalacje bardziej zaawansowane charakteryzują się dwoma wentylatorami w jednym urządzeniu. Taka wersja z wentylatorem wywiewnym i nawiewnym pozwala znacznie efektywniej „wymieniać” powietrze, zastępując je świeżym, które przeszło przez odpowiednie filtry.
Cieplejsze powietrze w praktyce – oszczędzaj na ogrzewaniu
Głównym celem stosowania rekuperatorów jest wspomniana wyżej możliwość ogrzewania wpływającego do pomieszczeń powietrza poprzez ciepło pobrane z powietrza, które przez rekuperator wydostaje się na zewnątrz. W praktyce oznacza to podwyższenie temperatury w pomieszczeniach nawet o kilkanaście stopni, co przy dobrej izolacyjności termicznej domu stanowi znaczne wspomaganie systemu CO.
Rekuperator jest urządzeniem wszechstronnym, ponieważ po zastosowaniu dodatkowych rozwiązań może wspomagać również chłodzenie pomieszczeń, uzupełniając działanie klasycznych klimatyzatorów oraz wentylatorów. Poza tym za sprawą rekuperacji:
- zaplanujesz dowolną inwestycję – w dziedzinie techniki grzewczej sam proces projektowania stanowi wyzwanie, a umiejętność doboru rozwiązań jest istotą dalszych działań,
- zmniejszysz zużycie energii elektrycznej – kotły CO gazowe, ale też na paliwo stałe, wymagają zasilania z sieci energetycznej, natomiast ciepło generowane przez rekuperator zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń standardowym kotłem CO,
- stworzysz optymalne warunki do pracy i odpoczynku – w nowoczesnych rekuperatorach możliwe jest precyzyjne dostosowanie ustawień do preferencji użytkowników, a sama obsługa urządzenia jest intuicyjna, niewymagająca nadmiernego zaangażowania,
- otrzymasz wszechstronną instalację na własny użytek – możliwości współczesnej techniki grzewczej to opcja łączenia wielu urządzeń w ramach jednego systemu, dlatego rekuperator może wspomagać działanie paneli fotowoltaicznych, czy kominków z płaszczem wodnym.
Użytkując dowolny rekuperator zgodnie z zaleceniami producenta, zwiększysz znacznie ilość świeżego powietrza w swoim domu, niezależnie od pory roku.
Proste odczyty rekuperacji na nowoczesnym panelu
Atutem współczesnych rekuperatorów jest możliwość regulowania ich pracy poprzez innowacyjny panel elektroniczny. Klika przycisków wystarczy, aby ustawić optymalną temperaturę, odczytać aktualny przepływ powietrza, podawany w m3/h oraz sprawdzić aktualny uzysk energetyczny. Systemy sprzed kliku dekad posiadały znacznie bardziej ograniczoną funkcjonalność, natomiast obecnie warto być na bieżąco z branżą techniki grzewczej, ponieważ często wprowadzane są nowe udogodnienia, które właśnie dla Ciebie mogą się okazać idealnym rozwiązaniem.
Warto przeczytać: Wentylacja, część 1.: Grawitacyjna wentylacja pomieszczeń
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co to jest rekuperacja w systemie wentylacyjnym?
Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz, co pozwala na efektywne ogrzewanie powietrza wprowadzanego do pomieszczeń.
Jak rekuperator wspomaga ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń?
Rekuperator, dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego, może podwyższać temperaturę powietrza nawiewanego. W niektórych modelach możliwe jest też wspomaganie chłodzenia.
Czy rekuperacja pozwala na oszczędności w zużyciu energii?
Tak, rekuperacja zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie z tradycyjnych źródeł, co przekłada się na oszczędności w zużyciu energii.
Jakie są zalety nowoczesnych rekuperatorów?
Nowoczesne rekuperatory oferują łatwą obsługę, możliwość regulacji pracy i są częścią wszechstronnych instalacji grzewczych, co zwiększa komfort użytkowania.
Jak wybrać rekuperator odpowiedni do moich potrzeb?
Wybór rekuperatora zależy od potrzeb użytkownika, wielkości pomieszczeń oraz preferowanego poziomu oszczędności energetycznych. Warto konsultować się ze specjalistami.