Spis treści
- Podstawowe opcje związane z odprowadzeniem deszczówki
- Odprowadzanie deszczówki to bardzo ważna kwestia
- Skorzystaj na odprowadzeniu większych ilości wody deszczowej
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są podstawowe opcje odprowadzenia deszczówki z posesji?
- Dlaczego odprowadzanie deszczówki jest ważne?
- Jakie korzyści niesie za sobą odpowiednie gromadzenie deszczówki?
- Czy istnieją prawne regulacje dotyczące odprowadzenia wody deszczowej?
- Do kogo należy się zwrócić po pomoc w prawidłowym odprowadzeniu deszczówki?
W sytuacji, gdy nawet intensywne opady deszczu nie powodują zastojów wody deszczowej na terenie Twoje posesji, wystarczą dotychczasowe rozwiązania. Zazwyczaj wyposażenie domu w odpowiednią ilość rynien i rur spustowych, a także pozostawienie jak największych obszarów ziemi w wersji nieutwardzonej, bez układania kostki brukowej, rozwiązuje problem nadmiaru wód opadowych. Jeżeli jednak odprowadzenie wody deszczowej wymaga dodatkowych działań, masz do dyspozycji kilka sprawdzonych metod.
Podstawowe opcje związane z odprowadzeniem deszczówki
Opady deszczu i kwestę odprowadzania deszczówki reguluje polskie prawo – zapisy Prawa Wodnego Dz.U.2012.145. Na podstawie tych aktów prawnych można rozpatrywać możliwości, jakie ma właściciel działki budowlanej, aby w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami zapewnić bezpieczeństwo swojej posesji oraz znajdujących się na niej budynków.
Według prawa wodnego należy zatem zastosować się do jednej z poniższych opcji:
- przyłączenie działki do kanalizacji deszczowej – odprowadzenie wody deszczowej do miejskiej sieci kanalizacyjnej to wygodne rozwiązanie; ważne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń oraz założenie instalacji bezpiecznej dla sieci kanalizacyjnej, dlatego prace te warto powierzyć fachowcom,
- przyłączenie działki do kanalizacji ogólnospadowej – w tym przypadku odprowadzenie wody następuję tymi samymi drogami, którymi odprowadzane są nieczystości z gospodarstwa domowego; dzięki tej opcji możesz w ramach jednego systemu zorganizować dwie istotne kwestie związane z posiadaniem domu,
- pozostawienie odpowiedniej ilości nieutwardzonego gruntu – w dobie betonowania i brukowania wszelkich powierzchni wokół domu, warto zostawić jak najwięcej wolnego gruntu w postaci pierwotnej lub jako trawnik, ogród czy sad; pozwoli to glebie wchłaniać znaczne ilości deszczówki.
- zastosowanie dołów chłonnych – konstrukcja z betonowych kręgów lub z polietylenu, usytuowana na zewnątrz budynku i niemal w całości pod powierzchnią gruntu, zbiera wodę deszczową, a następnie rozsącza ją do warstwy gruntu przepuszczalnego; zgłoszenie budowy takiej studni nie jest konieczne;
- zapewnienie zbiorników retencyjnych na posesji – prawo nie precyzuje wielkości zbiorników, natomiast wielkość ta zawsze dobierana jest do ilości średnich rocznych opadów oraz do wielkości działki; woda ze zbiorników może być wykorzystywana na przykład do podlewania roślin oraz do prania i prac porządkowych.
Właściciele działek mają zatem różne możliwości odprowadzania i zagospodarowania deszczówki, wystarczy odpowiednio zorganizowany obieg tej wody lub odprowadzanie jej do sieci kanalizacyjnej.
Odprowadzanie deszczówki to bardzo ważna kwestia
Zabezpieczenie budynków i całej posesji jest potrzebne, aby ustrzec się przed zgubnymi skutkami nadmiaru wody deszczowej. Mając świadomość, że Twoja posesja jest odpowiednio przygotowana na największe ilości okresowych opadów deszczu, uniknąć możesz konsekwencji nieodpowiedniego wdrożenia przepisów prawa.
Z praktycznego punktu widzenia, brak solidnego systemu odprowadzenia deszczówki może nieść negatywne skutki. Dbając o wdrożenie odpowiedniego systemu:
- dzięki odpowiednio zamocowanym rynnom i rurom spustowym unikniesz zawilgoceniem elewacji budynku,
- zapobiegniesz bardziej niebezpiecznym dla budynku zjawiskom, na przykład podmyciu fundamentów budynku,
- nie dopuścisz do odpływu nadmiaru wody na sąsiednie działki – całość powinna się odbywać na Twojej posesji.
Kwestie związane z odprowadzaniem i zagospodarowaniem wody deszczowej warto potraktować jako priorytet. Przy niewielkich nakładach finansowych możesz z powodzeniem zorganizować tę kwestię, zlecając usługi profesjonalistom.
Skorzystaj na odprowadzeniu większych ilości wody deszczowej
Odpowiedzialne gromadzenie deszczówki jest sposobem na obniżenie stałych rachunków za pobór wody z wodociągów. W porównaniu ze zwyczajami z poprzednich dekad, zmienił się sposób zbierania deszczówki, natomiast nadal możliwe jest jej wykorzystywanie w gospodarstwie domowym. Projektując budowę domu lub modernizację swojej działki budowlanej warto rozważyć taką opcję.
Warto przeczytać: 5 atutów przydomowych oczyszczalni biologicznych
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są podstawowe opcje odprowadzenia deszczówki z posesji?
Możliwości to m.in. przyłączenie do kanalizacji deszczowej, ogólnospadowej, pozostawienie nieutwardzonego gruntu, zastosowanie dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych.
Dlaczego odprowadzanie deszczówki jest ważne?
Aby zapobiec zagrożeniom takim jak zawilgocenie elewacji, podmycie fundamentów, czy przepływ wody na sąsiednie działki.
Jakie korzyści niesie za sobą odpowiednie gromadzenie deszczówki?
Może przyczynić się do obniżenia rachunków za wodę, wykorzystywanej np. do podlewania roślin lub prac porządkowych.
Czy istnieją prawne regulacje dotyczące odprowadzenia wody deszczowej?
Tak, działania te reguluje polskie Prawo Wodne, które określa dopuszczalne metody odprowadzenia deszczówki.
Do kogo należy się zwrócić po pomoc w prawidłowym odprowadzeniu deszczówki?
Prace warto powierzyć fachowcom, aby zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi przepisami.